Rääkisin just hiljuti ühe kliendiga, kellel on suur soov kasvatada oma ettevõte selliseks, et ta seal ise töötajana enam töötama ei peaks. Väidetavalt on suurimaks põhjuseks, miks ta seda senini pole suutnud saavutada – tema ´´ajapuuduse´´ probleem. Mõtlesin, et teen sellest ka siia kokkuvõtte, võibolla on see abiks ka teistele, kes sama murega maadlevad. (jutu võtsin väga lühikeseks kokku, et see siin kilomeetriseks ei veniks:
M: Kui palju hetkel töötad?
Kl: Ca 40h nädalas
M: Ja kuidas see hetkel jaguneb nn töötaja töö tegemise ja klientidega tegelemise/muu ettevõtlusalasega tegelemise vahel – kasvatamine jms?
Kl: No nii 30/10
M: ja millega Sa nädalavahetustel tegeled?
Kl: Noh, üldiselt ikka puhkan ja käin sõpradega matkadel jms
— ja probleem ongi juba kaugele näha, töötava ettevõtjana (nagu me alguses üldiselt kõik oleme) on 40h nädalas töötamiseks liiga väike aeg – see on nn täiskohaga töötaja tööaeg. (ja paljud ei olegi nõus rohkem panustama, seepärast nad töötajaks tagasi lähevadki). Sina oled omanik ja pead vähemalt alguses tegema 3 inimese tööd – töötaja + sekretäri jm admini töid, + müükari/turundaja. Tunnid kipuvad rohkem olema seal 60-80h nädalas kui mitte rohkem. Seega tuleb (vähemalt esialgu) ära unustada igaõhtused filmimaratonid diivanil ja nädalavahetused sõpradega matkareisidel – kui Sa tahad, et Su ettevõte lõpuks ilma Sinuta toimiks, pead Sa talle alguses põhimõtteliselt kogu oma aja pühendama.
PS: väike lisasoovitus siia juurde – esimesel võimalusel hakata kõike dokumenteerima, et saaks asap kui ressursid tekivad hakata praktikante/vabakutselisi/töötajaid palkama 🙂
Vajad abi firma kasvatamisel või fookuse paika saamisel? Võta meiega ühendust!